ناتوانی شهرداری سنندج در توقف عملیات فاقد جواز در پروژه ای به قصد “تصرف غیر قانونی حصار کشی ده ها هکتار از اراضی این شهر” در حال انجام است.
1398/11/8    
بازدید: 423

سنندج شهرداری ندارد!
ناتوانی شهرداری سنندج در توقف عملیات فاقد جواز در پروژه ای به قصد “تصرف غیر قانونی حصار کشی ده ها هکتار از اراضی این شهر” در حال انجام است.
در ادامه زنجیره دست درازی های تاریخی به تپه های شهر هزار تپه، چند سالی است «کوچکه رَش؛سُرمه چشمان دار الاحسان» مورد عنایت و توجه خاص مدعیان توسعه این استان قرار گرفته است.
در سالهای گذشته تپه های منحصر به فرد سنندج که هر کدام بخشی ارزشمند از هویت بصری این شهر محسوب می شوند، به بهانه های مختلفی تصرف شده و حق استفاده آنها از مردم گرفته شده است.
فقدان برنامه ای مشخص در تعریف و حفاظت از این المان های ارزشمند در سال های گذشته سبب شد تا نهاد ها و ارگان های مختلف هر کدام به روش های غیر اصولی در تصرف تپه های این شهر سهیم باشند.
و البته آنچه تیر خلاص را بر فرق بسیاری از این تپه ها سنندج شلیک کرد، دست اندازی سود جویانی بود که در فضای تقاضای زیاد مهاجران به شهر و ضعف مدیریت، اقدام به تصرف، تفکیک، “خرید و فروش” و “ساخت و ساز” بر روی این تپه ها کردند.
از  سال ۹۶ مسکن و شهر سازی استان با همکاری دانشگاه کردستان طرحی را تحت عنوان “ساماندهی تپه های سنندج” مورد مطالعه قرار داد که با جدیت وپیگیری قابل تقدیری از سوی این اداره کل و آقای دکتر بختیار بهرامی به عنوان مدیر پروژه و همکارانشان، سر انجام در تاریخ بیست و دوم مهر ماه ۹۸ با اهداف:
۱- جلوگیری از ساخت و سازهای بی برنامه روی تپه های داخل محدوده قانونی شهر سنندج و نیز تپه های واقع در حریم؛
۲- تثبیت کاربری فضای سبز برای تپه های داخل شهر؛
۳- حفظ تپه های خارج شهر و داخل حریم از گزند توسعه آتی و نیز ارتقای اکولوژیکی آن ها
به عنوان یک طرح فرا دستی مورد تصویب شورای عالی معماری و شهر سازی کشور قرار گرفت.
اما علی رغم موفقیت در تهیه چنین سندی آنچه این روزها مایه نگرانی شهروندان این شهر است تعرض آشکار و خلاف قانون به شاه تپه ای است که از معدود تپه های در امان مانده شهر است.
به صورت خلاصه اشخاصی به بهانه احداث پارک علم و فن آوری، بدون کسب مجوز های قانونی اقدام به تصرف و آغاز عملیات دیوار چینی در چند ده هکتار از زمین های این محدوده نموده اند. فارغ از اهمال های صورت گرفته در اعلام موافقت با جانمایی این طرح و ایراد های اساسی وارده به این تصمیمات، من باب عدم صلاحیت صادر کننده مجوز، آنچه این ایام عامل تاسف و تعجب است سکوت شهرداری  سنندج در مقابل عملیات اجرایی ساخت و ساز فاقد جواز در دیوار کشی ده ها هکتار  زمین است.
اگر چه جای جای شهر سنندج شاهد ضعف اساسی شهرداری سنندج در اجرای قانون در چند سال گذشته است و پیشتر نیز انفعال غیر قابل توجیه شهردار در موارد عدیده ای دیده شده - از جمله آن؛ احداث چند صد متر فضای تجاری توسط آموزش و پرورش در میدان آزادی سنندج در فضایی با کاربری آموزشی، بدون مصوبه کمیسون ماده ۵، فاقد نقشه و جواز - اما سکوت و انفعال شهرداری سنندج در برابر اجرای عملیات ساخت فاقد پروانه و مجوز تحت عنوان دیوار چینی و‌ محصور  نمودن ده ها هکتار زمین، شوک غیر قابل باوری است که نشان از سست بودن اراده شهرداری و از هم پاشیدگی عمیق محوریت قانون در مدیریت شهری مرکز استان کردستان دارد.
این اقدام به واسطه سکوت مشکوک و تاسف برانگیز شهرداری سنندج در برابر این تعرض و تخلف آشکار، مورد اعتراض جمعی از سمن های استان با محوریت چند گروه کوهنوردی و فعالین مدنی، اجتماعی و رسانه ای قرار گرفته است و در اقدامی هم آهنگ مجموعه جلساتی با اتکا به ابزار های قانونی از جمله مراجعه به دادستانی در حال اجرا است که دو هدف “رفع همیشگی تهدید تعرض به این اراضی بر اساس مصوبه شورای عالی معماری و شهر سازی و نیز توقف سریع عملیات دیوار کشی غیر قانونی موجود” را در بر می گیرد.
در جلسه ای مشترک میان نمایندگان گروه های مختلف معترض به این تعرض غیر قانونی با آقای دکتر ثابتی مدیرکل راه و شهرسازی استان، بر ضرورت توقف عملیات و تسریع در لغو موافقت ها تاکید گردید.
اما در این میان آنچه که باید دیر یا زود برای مردم توضیح داده شود “دلایل سکوت شهردار و پیروانش در شورای شهر ، در برابر چنین تعرض و تخلف آشکاری است”