دهیاری ها به‌ عنوان نهادی مردمی نقش سازنده‌ای در فرهنگ عمومی و توسعه و آبادانی روستاها ایفا می‌کنند. یکی از اصلی ترین اهرم های تحقق هدف توسعه پایدار، فضای تعامل و انسجام روستا ها است که توجه به آن می تواند...
1398/10/25    
بازدید: 352
جهش ۱۳۳ درصدی اعتبار دهیاری های استان کردستان در نه ماهه نخست امسال به نسبت مدت مشابه سال قبل

دهیاری ها به‌ عنوان نهادی مردمی نقش سازنده‌ای در فرهنگ عمومی و توسعه و آبادانی روستاها ایفا می‌کنند. یکی از اصلی ترین اهرم های تحقق هدف توسعه پایدار، فضای تعامل و انسجام روستا ها است که توجه به آن می تواند در مسیر توسعه استان کارگشا باشد.
جامعه روستایی از نظر ویژگی‌های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، بوم شناختی و کالبدی تفاوت‌های عمده‌ای با جوامع شهری دارند و الگوی زندگی آنها متفاوت است از این و ‌می توان گفت علی رغم عدم وجود پیچیدگی های جوامع شهری در این جوامع، شناخت مدونی از الگو های زندگی روستایی در دست نیست، که توجه به مطالعه آن امری ضروری و حائز اهمیت تلقی شود.
ثبات جمعیت روستا، متوقف کردن مهاجرت روستا و توجه به مهاجرت معکوس، اجرای طرحهای مختلف برای افزایش تولید و حمایت از فرهنگ تولید از جمله برنامه هایی هستند که نیازمند توجه و اعتبارند.
در این راستا توجه به احقاق حقوقی آبی استان کردستان به عنوان یکی از پنج استان غنی آبی کشور از جمله برنامه هایی است که در راستای توسعه روستایی می تواند نقشی تعیین کننده و بی بدیل داشته باشد. برنامه توسعه ۹۶ هزار هکتاری اراضی آبی استان کردستان را می توان گامی مهم در راستای این هدف دانست.
روستا های استان کردستان در زمینه تولید عسل، توت فرنگی، گوشت قرمز و صنعت گردشگری در کشور دارای پتانسیل های منحصر به فردی هستند و اهتمام به دهیاری ها در مسیر رونق جوامع روستایی اقدامی ارزشمند و قابل تقدیر است.