برای تعریض یک کیلومتر بلوار هشتاد میلیارد ریال هزینه کرده ایم!
1398/9/18    
بازدید: 318
به گزارش شهرداری سنندج قطعه ای یک کیلومتری از رینگ کوهپایه ی آبیدر که به دلیل محسور بودن این شهر  از سمت غرب به کوه آبیدر تنها معبری است که نقش کمربندی غربی غیر قابل جایگزین مرکز استان را به عهده می گیرد، افتتاح شد.
عرض این کمربندی به دلیل نقش انتقال ترافیک شمالی-جنوبی شهر و اتصال شهر بهاران و ناحیه منفصل شهری حسن آباد، کم نظیر بوده و از جمله معابر تعیین کننده در انتقال ترافیک شهر سنندج محسوب شده که عرض آن در طرح تفصیلی شهر سنندج ، ۳۶ متر در نظر گرفته شده است.
علی رغم تاکید طرح تفصیلی، ضرورت های ترافیکی و اجرای قطعه اول با عرض ۳۶ متر، در فاز سوم حدفاصل “سه راه تکیه و چمن” و ‘میدان حجاب” این عرض به ۲۴ متر تقلیل عرض یافت.
این تصمیم غیر کارشناسانه - کاهش عرض بلوار به میزان ۱۲ متر و عدول از مشخصات طرح تفصیلی- و البته دارای شبهات قانونی که به پیشنهاد و پیگیری شهردار سنندج و حمایت ریاست کمیسیون عمران شورا، در کمیسیون ماده ۵ استان به تصویب رسید، دارای تبعات دراز مدت در شبکه ناکار آمد معابر شهر سنندج می باشد و تاوان چنین تصمیمی را مردم در انسداد های طولانی مدت ترافیکی خواهند پرداخت.
به نقل از حشمت الله صیدی شهردار سنندج در سایت شهرداری؛ برای تعریض این یک کیلومتر  ۸۰ میلیارد ریال هزینه شده است که چنین هزینه ای برای تعریض جاده موجود به طول یک کیلومتر به روشنی می تواند حاصل تصمیمات اشتباه در اجرا و آزمون و خطاهایی باشد که در حوزه فنی در این یک کیلومتر در این مدت به نمایش گذاشته شد.
به نظر می رسد به دلایل متعدد از جمله کاهش عرض بر خلاف طرح تفصیلی، ضعف چشمگیر در اجرا و تصمیمات متناقض، هزینه های غیر متعارف انجام گرفته و کیفیت نامناسب، پروژه تعریض طولانی مدت این قطعه یک کیلومتری، می تواند در دستورکار بررسی توسط دستگاه های نظارتی قرار گیرد.
البته در این میان انتشار جزئیات هزینه کرد هشتاد میلیاردی برای تعریض یک کیلومتری این بلوار از سوی شهرداری سنندج می تواند برای شفاف سازی در خصوص این پروژه نامارآمد، کارساز باشد.
نظر به مشکلات عدیده در این طرح این نشریه تخصصی گردآوری جزئیات، تهیه گزارش مفصل و اظهار نظرات کارشناسی در خصوص این پروژه و انتشار آن به مخاطبان را در دستور کار خود قرار خواهد داد.